Avinor, som driver 44 flyplasser i Norge, står bak etableringen av den nye lufthavnen i Bodø. Den nye lufthavna skal være et fremtidsrettet knutepunkt for både lokal og nasjonal luftfart. Advansia har ansvaret for planleggingen og implementeringen av digitale løsninger som støtter Avinors overordnede mål: å sikre sikker, effektiv og moderne flytrafikk i Norge.
Digitale løsninger for en moderne og fremtidsrettet flyplass
I forbindelse med byggingen av den nye flyplassen har Avinor behov for å integrere avanserte IKT- og flynavigasjonstjenester (FNT) for å møte både dagens behov og morgendagens utfordringer.
Advansia Digital har ansvaret for å etablere denne teknologien og tjenestene ved den nye lufthavnen, slik at det er i samsvar med både regulatoriske krav og Avinors teknologiske målbilde.
Som en del av byggherreorganisasjonen er Advansia Digital engasjert under området IKT, flynavigasjonstjenester (FNT) og digitale tårn (RT). FNT-løsningene omfatter blant annet banelys, værsensorer, kommunikasjonsløsninger mellom bakke, fly og tårn, samt navigasjonssystemer for landinger og avganger. På IKT området er leveranser som nettverk og sikkerhetsløsninger og automatiserte løsninger for passasjerprosessene sentrale.
Første kontrollerte lufthavn i Norge til å få digitale flytårn
Ny lufthavn Bodø blir den første kontrollerte lufthavnen i Norge som får digitale flytårn. Løsningen er basert på Avinors konsept og utrulling av digitale tårn og tilpasses en lufthavn av Bodøs størrelse.
Samarbeid i sentrum
I et prosjekt av denne skala og kompleksitet er samarbeid en nøkkelfaktor. Advansia Digital koordinerer arbeidet med interne og eksterne aktører og sikrer at både tekniske og organisatoriske prosesser blir integrert. Resultatet blir god og smidig drift for Avinor og en trygg opplevelse for alle reisende.
